Na úvodní stránku

Dnes je sobota
08.05.2021


Výprask svědčí více klukům

King

14.01.2013

Výchova

Přečteno: 12030

Komentářů: 1


Ve výchově svědčí výprask více klukům,je u nich účinnější a kluci jej také lépe snášení a akceptují.


Skutečnosti, že dostat výprask na zadek snáší lépe kluci než děvčata, jsem si všiml v několika případech a v několika dalších případech mi ji potvrdili mí známí. Prostě vypadá to, že pro kluky je výprask na zadek přirozenější a berou ho více automaticky, než děvčata. Patrně to vychází z jejich dobrodružnější povahy.

Z tohoto pravidla samozřejmě existují výjimky, protože nic nelze slepě škatulkovat. Vždyť existují děvčata s typicky klučičí povahou a naopak hodně citliví, až přecitlivělí, někdy ž zženštilí kluci, kteří mají zase povahu spíše dívčí. Ty pak samozřejmě většinou zapadají i v tomto případě dle své povahy do druhé skupiny.

Tuto skutečnost mohu doložit např. vyprávěním zkušeností jednoho mého známého, který působil několik let jako učitel na základní škole. Ve svém prvním působení začal praktikovat u žáků výběr ze tří trestů. Každý žák, který se provinil si mohl vybrat buď mezi poznámkou do žákovské knížky nebo mezi zvláštním domácím úkolem (prostě úkolem za trest) a nebo výpraskem na zadek. Výprask byl samozřejmě jen symbolický či menší, ale zase přímo před třídou.

Provinilci si v drtivé většině vybírali výprask na zadek. Sami si ho vybrali, šli na něj dobrovolně a dobře jej snášeli. Mezi kluky se objevili občas i hecovací, kteří třeba po té, co dostali symblolicky na zadek vyloženě hecovali, aby dostali ještě. Příkladem může být jeden kluk, který po pár symbolických ranách na zadek zůstával stále v předklonu a udiveně se ptal, že to už skončilo. Učitel si jej tedy zavolal zpět a chlapec se vrátil a znovu se předklonil. Když učitel trochu více přitlačil a chlapec dostal na zadek trochu větší rány, pronesl při odchodu provokativně: „To už bylo lepší“. A tak se vrátil znovu, dostal další sérii ran na zadek, na kterou učitel zase přitlačil o něco víc. To se už obešlo bez komentáře a tak výprask už dále nepokračoval. Chlapec usoudil, že další výprask by jej patrně již bolel a tak hecování zanechal.

S případy hecování se můj známý setkal vícekrát, vždy ale výhradně u kluků. Byly při různých příležitostech a kluci se prostě snažili na sebe upoutat pozornost učitele za účelem, aby dostali před třídou na zadek. Nechal se k tomu např. vyhecovat i jeden velice slušný a tichý chlapec, který byl ve třídě jediným z kluků, který ještě od učitele na zadek nedostal. Chtěl to tedy zkusit taky a nechtěl být „bílou vránou“ mezi kluky.

Učitel se ale setkal s případem, kdy několik děvčat, ač si výprask samy vybraly, tuto skutečnost žalovaly. Jedna žákyně doma, ale pak se přišla omluvit, protože ji rodiče doma vynadali a vzkázali panu učiteli, že klidně její dceři, když bude zlobit, může výprasky na zadek dávat. Další stížnosti pak byly zástupkyni ředitele a tak učitel v těchto aktivitách utlumil, čehož někteří kluci nahlas litovali s tím, že doma je po poznámce bude čekat mnohem větší výprask než od učitele ve škole.

Když učitel později přešel na jinou základní školu, zvolil jinou taktiku. Výprask od něj dostávali pouze kluci a navíc už nedával v dost případech výběr. Na předchozí škole nedostal nikdo výprask na zadek bez předchozího souhlasu, kdy si tento trest sám vybral. Nyní, když někdo např. na chodbě předbíhal ve frontě či se postrkoval, tak mu prostě přistálo nečekaně na zadku učitelovo ukazovátko. Během pár vteřin stál spořádaně ve frontě.

Přestože si nyní ve většině případů kluci nemohli vybrat a prostě za zlobení na zadek dostali a někdy i silněji, nikdo si nestěžoval. Na druhé základní škole ale nedostala od učitele výprask na zadek jediná žákyně. Z toho je myslím jasně patrno, že kluci snáší výprask na zadek lépe než děvčata. Prostě nechtějí, aby se rodiče dozvěděli o tom, že ve škole zlobili a to i v tom případě, že by se jich možná i rodiče zastali a šli si stěžovat. Před tím by je ale čekal nepříjemný „výslech“ od rodičů.

I v dalších případech obecně platí, že kluk, který někde něco provede, dostane-li výběr trestů, včetně hrozby oznámení rodičům, že si raději vybere dostat výprask na zadek. Tento výběr je umocněn zejména tím, předpokládá-li, že výprask bude spíše symbolický nebo aspoň menší. Výprask si nevyberou ti kluci, u nichž nemají rodiče žádnou autoritu nebo jenom velice malou a kteří vědí, že je za přestupek čeká jenom kázání, z kterého si stejně nic nedělají. Těch ale naštěstí mnoho není.

Zatím nezodpovězenou otázkou zůstává, proč někteří kluci při výprasku hecují. Možností může být více a těžko poznat, která je právě u daného kluka ta správná. Některý kluk to může vnímat jako dobrodružství a hraje si na hrdinu před třídou, jiný chce třídu pobavit, další to bere jako hru s učitelem, u kterého vycítí, že mu neublíží a příliš při výprasku na jeho zadek nepřitlačí a také nelze vyloučit možnost, že to danému klukovi může být příjemné. Vzpomeňme např. nedávno zmíněného Martina, kterému byly malé výprasky na zadek příjemné a vzrušovaly ho. Lze předpokládat, že nebude jediným klukem na světě, kterého budou malé výprasky vzrušovat a že takových kluků bude asi více. Procentuální odhad se dá ale asi udělat jen těžko.

Výprasky na zadek snáší kluci poměrně dobře nejspíše proto, že jsou povahově tvrdší a bolest na zadku se snáší poměrně dobře, protože jde o nejméně citlivé místo na lidském těle. Symbolický či menší nebo někdy i středně velký výprask na zadek tak většině klukům tolik nevadí a jsou ochotni jej i dobrovolně podstoupit. Hlavně je to pro ně krátkodobý trest, po kterém mohou vše hodit za hlavu.

 

King 2005-07-18


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názor

společný výprask

30.12.15 11.27

zdeněk

Číst komentářeZpět


Provozuje Miroslav Pařízek aspol
Všechna práva vyhrazena ©2012
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.