Na úvodní stránku

Dnes je sobota
08.05.2021


Čím dávat na zadek

admin

21.12.2012

Výchova

Přečteno: 15125

Komentářů: 2


V roce 2005 radil na našem magazínu s výchovou vychovatel Milan. Přinášíme vám z archivu jednu z jeho rad, pokud chcete dát zlobivému dítěti výprask a nevíte čím.


Nástrojů, kterými je možno dát dítěti výprask na zadek, je více. Některé jsou vhodné, některé méně vhodnější a některé zcela nevhodné.

Nejvhodnější k udělení výprasku je kožený opasek. Jak již byla řeč, doporučuji kožený vojenský opasek o šířce 4 až 5 cm. Tento trestající nástroj budí respekt a při tom neublíží. Díky tomu, že je dostatečně široký, nezanechá na zadku jelita. Kůže je poměrně měkká, takže rovněž zadku neublíží, naopak dobře přilne.

Při dávání výprasku řemenem to ale chce určitý cvik, aby vás řemen poslouchal a dopadl opravdu tam, kam chcete. Mířit musíte koncem řemenu. Ten je nejlepší mít přehnutý na půl, protože příliš dlouhý řemen je velmi těžce ovladatelný.

U řemene je největší riziko odskoku pro toho, kdo to neumí. Nemíříte-li koncem řemenu, ale nějakou jinou částí, zpravidla to odnese bok, kam dosáhne konec řemenu a kde je síla rány nejintenzívnější.

Výhodou řemene je i to, že se dostane prakticky kamkoliv, třeba i mezi dvě zadní kapsy, v kterých jsou věci a mezi kterými je omezený prostor.

Další výhodou řemene je to, že je většinou při ruce. I když v dnešní době nosí muži, kteří výprask nejčastěji dávají, pásky méně, než dříve.

Obecně platí, že trestající nástroj, kterým dáváme výprask by měl být plochý. Nepůsobí tak dítěti ostrou bolest, ale hlavně nedělá jelita, ale naopak působí tupou bolest, která se dítěti lépe snáší a je dostatečně veliká.

K výprasku poslouží dobře i jakákoliv rovná plochá lať, např. pravítko, příložník či cokoliv podobného. Pouze musíme pamatovat na to, že tento nástroj je tvrdší, než kožený pásek. Lépe nás bude poslouchat, dopadá přesněji kam chceme i tehdy, pokud nemáme moc velké zkušenosti, ale zase se dostává hůře mezi zadní kapsy kalhot, v kterých má dítě nějaké věci. To se ale dá kompenzovat tím, že rány nejsou vedeny v horizontální poloze, ale více ve vertikální poloze. Tak se úspěšně dostanete i mezi zadní kapsy, které jsou poměrně blízko u sebe a v kterých jsou věci.

K výprasku dobře poslouží i vařečka. Její konec je rovněž dostatečně plochý. Druhou možností je, ji použít i užší kulatou částí.

Klasickým nástrojem pro výprask je rákoska. Ta se ale již spíše stává minulostí, protože je hodně úzká a způsobuje tím pádem při větším výprasku na zadku jelita. Pokud se vám však podaří najít dostatečně pružný prut, který je široký aspoň půl centimetru, což je nejmenší šířka, kterou doporučuji, poslouží celkem dobře, bez většího rizika jelit.

I u pružné rákosky či prutu musíme pamatovat na to, že zde je největší intenzita v konci a musíme tedy mířit koncem rákosky či prutu, protože jinak tento konec zasáhne dítěti stehno či bok.

Ať dáváme výprask čímkoli, mířit bychom měli vždy na střed zadku. U pružných nástrojů jejich koncem, u pevných nepružných nástrojů pak tou částí, která chceme, aby na zadek dopadla.

Použít lze i příležitostné nástroje, např. korkovou či dřevěnou pantofli. I ta se pro výprask na zadek hodí, protože je dostatečně široká. Pouze se hůře drží. Velmi dobře se s ní ale míří, je to v podstatě pouze zpevnění ruky.

Které nástroje jsou nevhodné? Určitě je to vodítko na psa, které je příliš úzké a tím pádem zanechává na těle jelita. Už vůbec nikdy bychom neměli používat přívodní šňůry od elektrospotřebičů, jako je např. šňůra k žehličce apod. Důvody jsou tu hned dva. První je, že tento nástroj je brutální a zanechává výrazná jelita. Druhý důvod je bezpečnostní elektrikářský. Šňůra se při tomto používání poškodí a po čase začne probíjet či zkratovat.

Výprask jde samozřejmě dát na zadek i rukou, ale u většího dítěte musíte počítat s tím, že vás bude bolet po výprasku víc ruka, než dítě zadek. Výprask rukou je tedy vhodný pouze pro hodně malé děti, na které ruka zcela stačí a na které je jiný nástroj příliš silný. Jde o děti předškolní. Při tom pětiletý kluk již by měl snést menší výprask i řemenem. U holčiček, které jsou méně tvrdé, bývá hranice do kdy používáme jenom ruku, vyšší.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názor

Pomlazka

12.02.17 09.38

Mira

Pomlazka

12.02.17 09.36

Mira

Číst komentářeZpět


Provozuje Miroslav Pařízek aspol
Všechna práva vyhrazena ©2012
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.