Na úvodní stránku

Dnes je středa
03.03.2021


Jak působí superhry na děti?

King

03.01.2013

Hry

Přečteno: 3197

Komentářů: 0


Pojďme se zamyslet nad superhrami komplexně. Neprobouzí v dětech agresivitu? Nebyli by pro kluky vhodnější mírumilovnější hry?


Nad touto otázkou se jistě zamyslel každý dospělý, který se o superhrách dozvěděl či je s kluky (jsou to opravdu spíše hry pro kluky než pro děvčata) hrál.

Při povrchním zamyšlení bychom mohli dospět k názoru,k že taková superhra rozvíjí v klucích agresivitu, které kolem sebe už tak vidí plno. Ale zkusme se na to podívat také z opačného pohledu. Při většině superher dítě nejenom svým spoluhráčům na zadek dává, ale také na něj samo dostává. Jde o to, že má možnost poznat výprask z obou stran, což je hodně důležité. Ten, kdo sám výprask na zadek zažil, jej dává druhému jiným způsobem, než ten, kdo jej na vlastní kůži nikdy nezkusil.

V superhrách tedy kluci dávají zdánlivě drsné výprasky na zadek, ale vždy při tom mají na mysli, že se role jednou s velkou pravděpodobností obrátí. Proto je dobré dodržovat pravidla superher, které jsou v některých bodech poměrně dost přísné (exisuje např. desatero zásad, které by se mělo uplatňovat všude, kde hrají superhry děti). Kluk tak pozná, jaké to je, když při hře sám výprask na zadek dostává a tomu přizpůsobí i výprask svému spoluhráči. Ví, že lze předpokládat, jaký výprask sám bude dávat druhým, takový dostane, až přijde na řadu on. Tento moment má tedy naopak výchovný efekt, umět se ovládat a mít pochopení i pro druhé.

Osobně doporučuji, aby u superher byl dospělý, který může hry korigovat, aby se opravdu ono desatero dodržovalo. Samozřejmě starší kluci pak mohou přecházet postupně na drsnější provedení. Je nutno brát v potaz, že každá superhra, i když to u ní není vždy výslovně řečeno, má několik stupňů drsnosti, které se odstupňují podle věku hráčů či jiných dispozic.

Otázkou je, zda lze skloubit, aby superhry hráli společně kluci, kteří mají ve výprascích zálibu, s kluky, které tuto zálibu nemají a vnímají ji jako obyčejnou drsnější hru. Odpověď je ano. Samozřejmě zde je asi důležitější role dospělého, který by měl naučit ty, kteří toto zalíbení mají, aby dovedli pochopit ty, které ho nemají a být k nim tolerantnější. Prostě pochopit, že klukovi, který tuto zálibu má, mohu dát na zadek víc, než klukovi, který ji nemá a to třeba i v případě, že je mladší.

Superhry poskytují velké množství výchovných momentů pro kluky, kteří mají ve výprascích záliby a proto jsou pro ně poměrně důležité. Pro ostatní kluky potom tolik důležité nejsou, ale i na ně mají pozitivní výchovný efekt, např. umět se ovládat a naučit se nedělat ostatním to, co není příjemné mě.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Miroslav Pařízek aspol
Všechna práva vyhrazena ©2012
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.