Na úvodní stránku

Dnes je středa
03.03.2021


Dostane česká společnost na zadek?

admin

27.12.2012

Výchova

Přečteno: 2885

Komentářů: 0


Nad výchovou se opět zamyslel náš vychovatel Milan. Článek je z roku 2005.


Prohlášení a chystané kroky, které naši politici chystají ke zvětšení své popularity v době emocí nad dětskými vrahy a zločinci, jsou opravdu nebezpečné. Bohužel těm nejvlivnějším politikům patrně emoce a šance je využít ke zviditelnění se, zaslepují rozum myšlení a tak nejsou schopni domýšlet důsledků svých rozhodnutí.

Děti jsou, byly a vždy budou obrazem společnosti, v které se rodí. A jaká ta naše společnost je? Hlavními hodnotami jsou peníze, sex a požitek. Nějaké duševní myšlení většinu lidí vůbec nezajímá. Chtějí si prostě co nejvíce užít. A k tomu vede i trend, aby děti byly co nejdříve samostatné, aby se jich co nejdříve zbavili. Většina rodičů nemá na děti čas. Proč by si něco odříkali? Místo toho naříkají, jak mají málo peněz, při tom ale nikde okolo to vidět není. Životní úroveň jednoznačně stoupá, ulice jsou přeplněné drahými auty, videa v domácnostech jsou dnes samozřejmostí. Trochu méně už počítače, protože na nich se tak snadno zábava nekonzumuje. Ale vzrůstá počet mobilních telefonů na obyvatele. Lidé jsou stále pohodlnější, dnes už málokdo jede v tuzemsku kempovat do stanu, každý raději jede na nákladnou zahraniční dovolenou k moři.

Výčet argumentů, proč je hloupost snižovat hranici trestní odpovědnosti, najdete např. v Magazínu eKamarád hned v několika článcích. První z nich je Dvanáctiletý vrah vyburcoval společnost http://www.ekamarad.cz/magazin/index.php?cid=3564. Ale i v dalších navazujících článcích je ve zmíněném magazínu rozebrána absurdnost tohoto kroku, který, místo aby řešil příčiny, řeší důsledky. Řeší je ale způsobem, který přinese vlnu dalších problémů, které bude nutno opět řešit. Je to ale řešení nejpopulističtější a nejsnazší. Řešení, které nevyžaduje žádné úsilí, nevyžaduje po nás žádné omezení. Proč by měla společnost jít dětem příkladem? Raději snížíme věkovou hranici trestní odpovědnosti a budeme je za to, co jim sami předvádíme a k čemu je přímo či nepřímo vychováváme, zavírat. Vždyť zavřít dítě do vězení je jednodušší, než ho vychovat. Ale je to mnohem dražší.

Uvědomil si někdo, že z těchto dětí, které stráví dětství v kriminále, nebudou nikdy daňoví poplatníci, které stát tolik potřebuje. Budou naopak v budoucnu společnosti na obtíž a buď budou trávit zbytek života v kriminále a nebo jako bezdomovci pobírající různé podpory. S ohledem na stále se snižující porodnost se pak dočkáme toho, že poctiví pracující se nedožijí důchodu, protože bude třeba, aby živili každý jednoho důchodce a jednoho bezdomovce. Ze své mzdy tedy budou odvádět dvě třetiny společnosti. A pokud by chtějí jít do důchodu dříve a dožít se ho, musel by být tento poměr ještě drastičtější.

Společnost, která si neumí vychovat novou generaci, zákonitě brzy vyhyne. Přesněji řečeno, vyhyne západní civilizace, ke které se „úspěšně“ přiřazujeme. Naopak primitivnější národy, které žijí bez požitků, ale se zdravým rozumem, budou osídlovat prázdná území.

Podle humanistů byla společnost před třiceti a více lety krutá. Krutá tím, že rodiče chtěli po svých dětech poslušnost, pracovitost a morálku. A chtěla to po nich i škola, která byla s rodiči za jedno. Takže dětem zbylo na zahálku opravdu málo času. Sice se také poflakovali občas po ulicích, ale zde neměli tak volné pole působnosti, protože dospělí nebyli lhostejní k dětem veřejně kouřícím na ulici či k jiným dětským projevům chuligánství. Vše bylo potlačeno hned v zárodku. Dospělý se nebál napomenout cizí dítě, protože věděl, že mu za to jeho rodič nepřijde vynadat, ale spíše naopak, že mu přijde poděkovat. Parta dětí si sice někde zalezla, aby si to kouření vyzkoušela, ale dělala to aspoň s vědomím, že dělají něco, co se dělat nemá, s čím je třeba se skrývat.

Dospělí byli střídmější v požitcích, nepropagoval se všude sex, který byl vnímán jako něco intimního, co příliš na veřejnost nepatří. Tak to také vnímaly děti, které moc dobře sledují, jak se dospělí chovají a napodobují je.

Že to vše, je daň demokracii? Ale ne. To je daň toho, že většina lidí neví, co to je demokracie a plete si ji s anarchií. Demokracie nespočívá v tom, že dítěti vše dovolím. Dítě bude vždy zkoušet meze, kam až může ve svém chování jít. A na slova nedá. Vždyť vidí, že se všude kolem něj lže a lžou vlivní dospělí, politice, ale i jejich rodiče. Mez není pro dítě tam, kde mu říkáme, že to nesmí, ale tam, kde opravdu narazí. A pokud je to už za hranicí zákona, je to naše chyba, nikoliv chyba dětí. Prostě jsme je neměli nechat tak daleko beztrestně jít a měli narazit dříve.

Paradoxem politiků je, že ve snaze se co nejvíce zviditelnit a zalíbit voličům, budou stále vymýšlet něco nového a neohlédnou se ani po tom, co zde už existuje a co, kdyby fungovalo, jak má, by bylo užitečné. Nač vymýšlet, jak stavět děti před soudy a posílat je do vězení, když je možnost děti, které se dopouští závažné trestné činnosti, postavit před soud už nyní, ale ten jej pouze nemůže poslat do vězení, ale může jim nařídit ústavní výchovu, která, když bude smysluplná, bude mnohem účinnější. Je třeba ji pouze zařídit na takové úrovni, aby k něčemu byla a děti z těchto výchovných ústavů neutíkaly, a to by snad nemusel být takový problém.

Jenže jsou tu různé lobby, které rádi zaplatí politikům za snížení věkové hranice. Ti moc dobře vědí, že je to lavinová reakce a snížíme-li věkovou hranici trestní odpovědnosti na 14 let, sveze se s tím i hranice sexuálního života a za pár let půjde tato hranice ještě níž, protože se věková hranice kriminality sníží. A až bude tato hranice někde na deseti letech, bude logické začít snižovat i tu vyšší hranici, která je dnes na 18 letech. A na to čekají lobby tabákového a alkoholového průmyslu. Zde čekají jejich potencionální zákazníci. O nich se ví, že jsou ve věku, kdy vzniká snadněji návykovost a proto to jsou tedy věrní zákazníci.

Jak je to smutné, že této společnosti jde jenom o peníze a o nic jiného. O peníze za každou cenu. I za tím sexem totiž stojí peníze. Takže platí, za vším hledej peníze.

Pustit se do opravdu účinné prevence by bylo bohužel velmi nepopulární. Znamenalo by to, přinutit společnost, aby děti svým příkladem nekazila. například omezením kouření na veřejnosti a nebo vůbec před dětmi. To samé s pitím. Zakázat eroticky motivovanou reklamu, která je mnohdy lživé. Všimněte se jenom na Internetu, kolik je eroticky motivovaných bannerů, které ale ve skutečnosti se sexem a erotikou nemají vůbec nic společného.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Miroslav Pařízek aspol
Všechna práva vyhrazena ©2012
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.