Na úvodní stránku

Dnes je středa
03.03.2021


Další úvahy o výprasku ve výchově

King

22.12.2012

Výchova

Přečteno: 4307

Komentářů: 0


V roce 2006 si King dal práci a vyhledal pár úvah o výprascích a výchově na Internetu.


Překlad této stránky vypadá, jako by ji překládal nějaký webový překladač, protože jsou špatně osoby, ale rozumět je.

Pokud bych se pokusil nějak češtinsky „učesat“ argumenty pro výprasky, zněly by asi takto: „Ti kdo přijímají výprask často formují záležitost jako věc rodičovských práv -- rodiče mají právo vychovávat své dítě způsobem, který zváží za vhodný. Oni také prohlašuj, že je málo důkazů, že průměrný výprask je škodlivý. Další, věří, že se kázeňské problémy mezi dětmi zvětšily, a přisuzují to přinejmenším částečně k úpadku jak rodičovské autority tak použití výprasku. Jiní prohlašují, že průměrný výprask je jednoduchý a efektivní, chvíle non-disciplína výprasku navrhovaná akademickými psychology se spoléhá na složité postupy, které rodiči nezvládají úspěšně splnit.

Co na to oponenti? Jejich názor bych převedl lépe do češtiny asi takto: „Anti-obhájcové výprasku mají množství argumentů proti výprasku: hlavně že výprask je hrubý, že to je neúčinné, a že to učí děti používat fyzické násilí, jako přijatelný způsob jednání s ostatními lidmi.

Oponenti výprasku poukazují na to, že tento trest který je vůči dětem považován za rozumný trest, by byl považován za útok, jestliže by byl prováděn na dospělém. Před mnoha roky, to bylo legální pro muže k užívaní fyzické síly ke “kárání” jeho manželky, což je akt nyní považovaný za tuzemské násilí a nezákonný. Někteří si myslí, že, za čas se výprask dítěti bude posuzovat stejně, což už opravdu v některých zemích je.

Hranice mezi výpraskem a zneužíváním je těžká, kvůli vymezení tradicionalistů: dva názory jsou , že rodič nesmí dát výprask dítěti ze zlosti nebo uspokojení a že výprask nesmí způsobit modřiny nebo jiné zranění. Oponenti navrhnou, že oba tyto mohou být odůvodněním nebo kluzkou plochou.

Oponenti také si myslí, že výprask je neúčinný; že jiné formy disciplíny jsou více úspěšné v učení dítěte chovat se vhodně.

Oponenti také prohlašují, že výprask učí děti, že násilí je vhodný způsob, jak zacházet s těmi kdo urazí jiného. Někteří považují výprask, jako jednoznačnou formu fyzického zneužití, který přispěje k násilnickému chování v dospělé společnosti. Děti se učí příkladem fyzickému násilí “pro jejich vlastní dobro” s argumentem, že toto je vhodný způsob, jak zacházet s těmi kdo někomu křivdili.

Jako alternativa k výprasku, je často doporučováno používání čas-outss. Prý to není komplikovaná alternativa výprasku, jen vyžaduje, aby ji rodiče vykonával v uvážlivém množství, inteligentně a se sebekontrolu. V stručnosti ji lze charakterizovat jako nápad podržet dítě na omezený čas, aby mělo dítě možnost se uklidnit, aby zvládlo dovednosti a odrazovalo ho od nevhodného chování. To je také čas pro rodiče, aby oddělili pocity hněvu k dítěti za jejich chování a vyvinuli plán disciplíny.

Někteří ale ve prospěch výprasku argumentují, že přestávky jsou neúčinné. Jiní argumentují, že by měly být používány jako doplněk a ne jako alternativa k výprasku. Například, výprask může být následovaný přestávkou. Dítě si to zapamatuje a ukázní se. Žádná technika disciplíny by neměla být používána bez pochopení dítěte, proč jeho chování bylo nepřijatelné a toho, jaké chování naopak přijatelné je.

Nepřátelská tradiční disciplína spekulují nad souvislostí mezi smyslností a výpraskem dětí. Považují výprask dětí za forma paraphiliac pohlavního zneužití, a tvrdí, že výprask dětství může vést k vývoji paraphiliac chování v pozdějším životě.

Naopak podpůrcové výprasku to považují za spekulování, pro něž není žádný vědecký důkaz.

Tělesný trest dětí ve školách zůstane legální v USA, kde se nejvíce používá hlavně hlavně na jihu. Nicméně, i tam jsou státy, kde úředníci školy mají zakázáno studentům výprask dávat. Výprask dětí je nezákonný v některých zemích (například, Švédsko, Finsko, Dánsko, Norsko, Rakousko, Německo, Itálie, Kypr, Chorvatsko, Izrael a Lotyšsko). Podobné iniciativy v USA opakovaně neuspěly.

Článek v závěru zmiňuje i pojem erotický výprask, který je vysvětlován tak, že výprask může také být jako aktivita mezi svolnými dospělými, nejvíce často v BDSM kontextu.

Originální, kostrbatě přeložený článek, najdete zde.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Miroslav Pařízek aspol
Všechna práva vyhrazena ©2012
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.