Na úvodní stránku

Dnes je středa
03.03.2021


„Chcete-li pro své dítě to nejhorší, pak ho nebijte“, říká Pavel Kábrt

admin

20.12.2012

Výchova

Přečteno: 3359

Komentářů: 0


Další zajímavý článek o roli tělesných trestů ve výchově vyšel v magazínu na Xpressu. Pavel Kábrt se zde zamýšlí nad tím, zda je láska k dětem v rozporu s rodičovskou láskou k dětem.


„Mnozí dnes věří, že není dobré děti tělesně trestat, nebo když už, tak až na posledním místě. Ve skutečnosti působí tělesný trest velmi blahodárně na psychiku dítěte, kdykoli je neposlušné, drzé nebo prostě zlobí. Rákoska by měla být hlavním pomocníkem každého rozumného učitele, vychovatele a rodiče - aby z rodin, ze škol a dalších míst, kde lze na děti působit, nevycházeli zdraví, dobře vykrmení a bezcharakterní darebáci“, zahajuje svoji úvahu autor.

„Fyzická bolest v důsledku duchovního provinění má velký výchovný smysl, nikoli neustálé ničení psychiky dítěte marným domlouváním či křikem“, konstatuje v článku Kábrt. Zajímavá je i jeho další úvaha: „Dokud se do rodin a školních tříd nevrátí rákoska, bude se donekonečna uvažovat o tom, kam až posunout hranici trestní odpovědnosti (jak staré dítě za vážný přestupek zavřít). Při současném způsobu výchovy to bude brzo nutné posunout až ke kojencům.“ Ano, právě o snižování hranice trestní odpovědnosti dětí se nedávno mluvilo a tento zákona nakonec v parlamentu neprošel.

„Ve skutečnosti působí tělesný trest velmi blahodárně na psychiku dítěte, kdykoli je neposlušné, drzé nebo prostě zlobí. Rákoska je ten nejlepší výchovný prostředek, jaký vůbec může existovat. Není-li po ruce, musí to vyřešit ruka. Žel, rákoska dnes chybí jen proto, že mnoha rodičům a vychovatelům chybí rozum“, konstatuje Pavel Kábrt ve svém článku.

O dnes moderní bezstresové výchově pan Kábrt říká: „Slyšel jsem vyprávět, jak nějaké dítě v metru plivalo do kolejiště a občas i po lidech. Nějaký pán požádal jeho maminku, aby dítě ukáznila. Ona ale řekla: „My ho vychováváme bezstresově“. Když po chvíli ten pán odcházel, vlepil té paní facku a řekl: „Sorry, mne také doma vychovávali bezstresově“.“

Na závěr pozitivní zpráva. Naproti odkazům na články, které horují proti tělesným trestům u nás i v zahraničí, našel autor i jeden odkaz na článek, který jejich úspěšnost připopuští: „Deník Metro přinesl následující zprávu: Občasný menší výprask dětem neškodí - Občasný mírný výprask nemá dlouhodobé škodlivé účinky na dětský emocionální a sociální vývoj. Vyplývá to z americké studie. Psycholožka Diana Baumrindová zkoumala více než 100 rodin a zjistila, že z dětí, které jsou příležitostně potrestány „naplácáním na zadek“, mohou vyrůst šťastní a spokojení dospělí. Studie měla být odpovědí zastáncům názoru, že fyzické tresty jako takové mají škodlivé účinky na děti a škodí společnosti jako celku. (Metro 27/8/2001-ČTK) Snad přece jenom ne všem lidem na světě „haraší“!

Celý článek Pavla Kábrta najdete zde, kde je k němu i zajímavá, dosti ostrá diskuse stoupenců a odpůrců tělesných trestů. Prootže článek je už pouze ve webarchivu, nebude zřejmě diskuse dostupná.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Miroslav Pařízek aspol
Všechna práva vyhrazena ©2012
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.